Вступне слово Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року

         Вже майже середина липня, а це означає, що ми підтримуємо нашу традицію Уряду, яку ми започаткували, я думаю, що це може бути гарною рекомендацією для всіх органів влади, – щоквартально, кожне півріччя звітувати про реальний стан справ і про виконання тих завдань, які на нас покладені.

Сьогодні я хочу презентувати черговий звіт за шість місяців роботи нашого Уряду про тільки факти, тільки цифри того, що нам вдалося зробити за цих шість місяців. Я радий, що можу сьогодні цими цифрами поділилися. Буде ще й офіційна статистика. Як правило, вона з'явиться за І півріччя десь біля середини серпня, але зараз по тих даних, які ми маємо, хотів би вас проінформувати про те, що ми маємо за І півріччя і перший квартал зростання ВВП 3,1%, що є дуже гарним показником, і більшим, ніж ми навіть прогнозували.

Промислове виробництво в Україні, промисловість зростає більше 2,5%. Ми маємо зростання капітальних інвестицій в економіку плюс 37%, це достатньо серйозний капітал, який входить, хоча ми розуміємо, що нам потрібно достатньо більше інструментів. І тут дуже важливо, що ми маємо достатньо позитивні останні оцінки стабільності та ефективності роботи банківської системи. Останній рейтинг Мооdy's є дуже позитивним.

Реальна зарплата, це означає зарплату, яка фактично виплачена за мінусом інфляції, дорівнювала 11,8%. Це те, що було реальне зростання, і люди його отримали. І мінімальна зарплата, відповідно, зросла на 16,3%.

Що стосується надходжень до держбюджету, то ми забезпечили надходження за це півріччя плюс 54 млрд, видатки на соціальне забезпечення ми провели на 19,2 млрд більше, ніж це було в минулому році, і допомагаємо місцевим бюджетам в розмірі плюс 33 млрд від показників минулого року.

Також ми започаткували ряд нових рішень, які є достатньо важливими, щодо ведення бізнесу в Україні, наповнення бюджету, прозорості фіскалізації в Україні. Таким чином, ми запровадили електронні носії замість паперових, і це є важливим – на електронних носіях чеки. Ми вдосконалили автоматичне відшкодування ПДВ. Це означає, що сьогодні ПДВ повністю повертається без корупції, без зловживань, і бізнес це відзначає. Десятки мільярдів "уходили в тінь", і ще треба дуже серйозно розібратися, в які періоди вони відходили, хто до цього мав справи, для того, щоб вивести це все на відповідну прозорість.

"Єдине вікно" на митниці – Парламент проголосував новий закон, що є дуже позитивним для роботи митниці, для створення належних умов.

Окремо хочу сказати, що рішенням про електронні чеки ми фактично ліквідували, дали можливість альтернативи тій монополії, яка була на касові апарати, яка обходилася бізнесу, кожного року без особливої потреби фінансували 2,5 млрд грн на рік. Тому ця альтернатива дає можливість електронної звітності, електронної фіскалізації і це буде значно позитивно сприйнято самим бізнесом. До речі, всі бізнес-асоціації це підтримали.

Окремо хотів би сказати про те, що ми розпочали з прийняття рішення 20 червня по питанню боротьби з контрабандою. Насправді хочу зазначити, що вчора ми зробили дуже важливий технічний крок завдяки системі ProZorro і принциповій позиції Антимонопольного комітету – ми провели торги на закупівлю сканерів. Був об'явлений лот в 1 млрд 200 млн. Торги закінчилися з реальною економією, яку забезпечила ДФС, у 600 млн грн. Тобто ми на 600 млн грн менше заплатимо за сканери, на які планували 1 млрд 200, майже на 50%. Це говорить про ефективність, прозорість і нашу принципову позицію, що нам потрібні сканери, які дозволять сканувати весь кордон і не допускати контрабанди.

До 20-го числа ми виявляли нові схеми, які були запроваджені. 20-го числа ми прийняли рішення щодо комплексу урядових дій по боротьбі з контрабандою і вже маємо достатньо непоганий результат: чек на розмитнення, який потрапляє до бюджету, вже на 50% більше, ніж це було до того, як ми вжили ті заходи, передбачені постановою Уряду.

Можу тільки навести натуральні цифри, щоб ви зрозуміли. Наприклад, товар, який був розмитнений в травні, коли ці схеми працювали і ми про них не знали, і ця історія мала місце... Отже, в травні одна з компаній розмитнила іграшки вагою 7,2 тонни, заплатила за розмитнення до бюджету 5,5 тис. дол. за контейнер. Коли ми почали реально боротися з контрабандою, в нас надходження за той самий контейнер, за той самий товар склали вже 8 тис. 800 доларів. Тобто 5500 і 8800, значить 3300, на мій погляд, осідало в кишенях тих, хто завідував контрабандою в Україні.

Зараз ми ці потоки їм, зрозуміло, ліквідували і все направили до українського бюджету. Мені дуже легко про це буде звітувати, тому що ви ж будете бачити кожен місяць, як йдуть надходження до бюджету. Контрабандисти не звітують про свої доходи, і всі, хто їх "кришують", теж. Вони просто таємно купують собі, можливо, нові будинки, нові яхти, літаки і т.д. Але в нас є абсолютно публічний звіт про те, як ведеться ця боротьба.

Ще один приклад. Те саме, травень, контейнер із взуттям. Взуття, 8 тис. дол. розмитнення – те, що до бюджету було заплачено в травні. А вже зараз, коли ми оголосили "Україну без контрабанди", заплатили не 8 тис. до бюджету, а 14 тис. дол. Тобто 6 тис. дол. плюсом йде до бюджету внаслідок цієї боротьби з контрабандою.

У цілому за півріччя ми на 20 млрд грн перевиконали показники. Але ми вважаємо, що там є більше ресурсу, який належить українським громадянам. І я вважаю, що абсолютно принципова позиція будь-кого поступати по совісті, захищати державний бюджет і боротися з контрабандистами.

Нарешті, ми маємо сьогодні шалений тиск. Він здійснюється і на мене особисто, і на митників з різноманітними інструментами для того, щоб нас зупинити. Сьогодні в середовищі, за оперативними даними, контрабандистів ходить така історія, що "почекайте-почекайте, зараз їх дотиснуть, вони відступлять і ми домовимося".

Я наголошую на тому, що я ні з ким ні про що домовлятися не збираюся. Це для мене принципова позиція. Я витримував тиски й раніше і витримаю цей, чого би це не було варто. Але хочу зазначити, що моя позиція в тому, щоб я чесно міг дивитися людям в очі і звітувати про збільшення і надходження, руйнування будь-яких контрабандних схем – це перша позиція.

Позиція друга. Також здійснюється тиск і на митні органи. Я хочу підкреслити, що кожного митника, який є чесним, сумлінно виконує свою роботу, ми захистимо. Тому треба пережити, я в цьому глибоко переконаний, і робити по совісті та по закону свою справу. Тоді все буде на своїх місцях.

Хто б як кого не хотів компрометувати, це все відійде в історію – залишаться тільки результати нашої спільної роботи. Тому всіх закликаю до цієї роботи, не боятися, йти вперед! Осилить шлях той, хто йде по ньому.

По дерегуляції ми теж приймали ряд рішень, які дозволяють створити нормальні умови по веденню бізнесу в Україні. Ми запровадили вже розстрочку ПДВ для імпортованого обладнання. В чому питання? Питання в тому, щоб оновлювали основні фонди, нове обладнання. Нові технології мають приходити в українське виробництво. Таким чином, цей інструмент дуже добре зараз використовується самим бізнесом. Тобто вони не сплачують податки, ПДВ при ввезенні  відповідного обладнання, а мають 24-місячну розстрочку.

Скасували печатки. До речі, що дуже важливо? Ми ввели нові сучасні будівельні норми. Я думаю, що всі українці помічали, що начебто живемо в ХХІ сторіччі, начебто й нерухомість коштує багато коштів, але як починають будувати – все виглядає, як старе. Нове побудоване, але виглядає, як старе. Тому ми прийняли рішення, нові будівельні норми, нові накази Мінрегіону. З вересня абсолютно нові європейські норми і в дорожньому будівництві, і в будівництві нових житлових та нежитлових об'єктів. Думаю, що ми з вами будемо спостерігати за впровадженням цих нових норм і красиву, естетичну комфортну архітектуру в містах.

Норми, які будуть запроваджуватися до інфраструктурних проектів, теж будуть дуже добре, на мій погляд, слугувати українцям, і об'єкти, побудовані за новими будівельними нормами, будуть достатньо комфортними. Це все відповідає європейським нормам, і ми рухаємося в цьому питанні.

Ризик-орієнтований підхід для перевірок. Ви знаєте, що я відганяю багато контролюючих структур від самого бізнесу, але ми стримуємо їх фізично й змінюємо правила проведення перевірок, і ризик-орієнтований підхід – це те, чого очікує бізнес, що до них ніхто формально не буде чіплятися, як це звикли робити різні контролюючі та правоохоронні структури.

Що стосується державної власності. Зверніть увагу, за ці півроку ми змінили підходи до оренди державного майна. Це теж дуже міцний антикорупційний крок. До речі, я про це не сказав, але вважаю, що дуже принциповим є те, щоб завтра український Парламент об'єднався. Я просто прошу всіх народних депутатів завтра з'явитися до Парламенту і проголосувати дуже важливу поправку до нового Антикорупційного суду, тому що незалежний Антикорупційний суд дасть можливість усім бути в рівних умовах, в умовах, коли ти скоїв злочин, незаангажовано отримати за нього вирок. Але якщо ти його не скоїв, то ти маєш мати справедливе рішення суду, яке тебе захистить.

Тому наявність незалежного Антикорупційного суду дасть можливість відновити в Україні справедливість, що є дуже важливим. І кожному громадянину це потрібно, і мені як Прем’єр-міністру, і нашому Уряду це дуже важливо, щоб ми розуміли, що є найвищий судовий захист наших дій, справедливості в країні. Я вважаю, що це буде дуже міцний крок вперед. Тому я прошу всіх депутатів завтра об'єднатися і проголосувати за цю поправку. Вона є дуже важливою для українського суспільства.

Ми прийняли нове законодавство для приватизації. Це означає, що ми в державне майно залучатимемо приватні інвестиції – конкурентно, відкрито, прозоро, без зловживань і корупції. І це буде означати єдине – більше буде в Україні роботи, нових технологій, економіка буде зростати, продукції буде більше, і буде стабільність.

До речі, я ще одну річ хочу сказати, ми маємо дуже позитивний зараз сигнал – уповільнюється інфляція. Інфляція зараз дорівнює  9%. Це навіть менше, ніж ми прогнозували. Це означає, що ми починаємо дійсно стабілізувати ситуацію в країні. Зараз дуже важлива і політична стабілізація, і економічні кроки, які дозволять далі нам, головне, обслуговувати, в тому числі й міжнародні борги, які були створені з 2005 – 2013 років, які можуть серйозно вдарити по економіці.

Тобто зараз ми починаємо відновлюватися, і я переконаний в тому, що в середньостроковій, довгостроковій перспективі ситуація буде дуже благополучна. Але дуже важливо, щоб не було таких потрясінь, які пов'язані з нашими міжнародними зобов’язаннями, тому нам потрібно продовжувати співпрацю з нашими міжнародними партнерами.

І ми вводимо нові системи управління державними компаніями – це наглядові ради. Вже створили наглядову раду в "Укрзалізниці". Зараз буде просто купа відповідних рішень щодо впровадження незалежних професійних наглядових рад. Це буде означали, що ми, думаю, на сотні відсотків зробимо прозорішими роботу державних компаній. Думаю, ви побачите, що буде відповідний позитивний результат.

В липні ми починаємо малу приватизацію, коли кожен бізнесмен України зможе, використовуючи систему ProZorro, зайти в реєстр, подивитися, що продається, взяти в цьому участь, і конкурентно купити. Я вам приводив зараз позицію по ProZorro-закупівлях сканерів для митниці, економія 50%, уявіть собі. Якби ДФС було зацікавлене вкрасти ці гроші, а система була теж корумпована, уявіть, яка була б втрата сьогодні для держбюджету. Ці кошти належать сьогодні людям, українцям.

Я дуже хочу, щоб пенсії зростали, щоб зарплата в державному секторі (освітяни, лікарі) зростала, щоб медицина була швидше реформована. Для цього потрібні кошти, і ці кошти, на превеликий жаль, в нашій країні, навіть після двох революцій, Революції Гідності, коли війна на сході, все одно "живуть" схеми, які не дозволяють Україні вирватися з того стану економічного зубожіння, в якому ми сьогодні знаходимося.

Але вирвемося, я на цьому наголошую, я це обіцяю. Я буду йти жорстко і вперед!

Децентралізація, регіональний розвиток. Ми передбачили на соціально-економічний розвиток територій 5 млрд., 6 млрд. на державний фонд регіонального розвитку. Це декілька тисяч об’єктів, які будуть побудовані в Україні за допомогою нашого держбюджету, – садочки, школи, дороги, поліклініки – все, що необхідно.

Субвенція на сільську медицину – це теж субвенція, яка буде направлена на створення сільської медицини інфраструктури, закупівлю автомобілів для сільських лікарів, місць проживання та всього обладнання, яке необхідне для цього. Також на ОТГ ми передбачаємо 1,9 млрд. Це ті громади, які об'єдналися, і яким ми допомагаємо бути більш ефективними.

Безумовно хочу підкреслити, що ми підключаємо не тільки в "ProZorro.Продажі", а й все те, що відбувається з земельними торгами в Україні, ми теж заводимо в систему ProZorro. Буквально нещодавно ми прийняли всі необхідні рішення Мінагрополітики, Мінекономрозвитку для того, щоб вся нормативна база дозволила нам влаштовувати торги через систему ProZorro. Це новий етап взагалі конкурентності і відкритості в Україні. Такого ніхто не робив. Навпаки, ці всі системи закрили. Наш Уряд, ми це відкриваємо для того, щоб запустити абсолютно конкурентне середовище.

Як я обіцяв, ми вже передали 251-й ОТГ землю у власність, і це вже 387 тис. га землі, які ми передали з державної власності у власність ОТГ. Тобто я говорю про те, що тримаю слово і наш Уряд відповідає за те, що ми говоримо і що приймаємо для реалізації.

Підтримка аграріїв. Ми розпочали формування програм. Довго ми розкачували цю ситуацію, але вже пішли в те, щоб це стало системою підтримки, як малих фермерів (це для мене є дуже важливим), в Україні має з'явитися справжній, самодостатній, серйозний клас фермерів – фермерського руху. Я буду всіляко це підтримувати: коштами, інструментами, і всім, чим необхідно, щоб тільки українські фермери зростали, щоб їх було більше, продукції більше, робочих місць на селі було більше. В поєднанні з децентралізацією це буде абсолютно шикарний результат такої роботи.

Також ми на тваринництво зараз даємо підтримку, на вирощування, на створення нових ферм, молочних товарних комплексів. Те, що обіцяли, ми зараз робимо. І я переконаний в тому, що це дуже позитивно вплине і на економіку, тому що наші ринки сьогодні розширяються, в тому числі ми отримуємо нові дозволи на експорт м'яса з України, а значить нам потрібно його більше виробляти в Україні. Це теж є дуже важливим питанням.

Стосовно нашої енергонезалежності, безумовно, мене цікавить питання вугілля. Я вважаю, що тут є багато промахів. І в державному секторі, у вугледобувному, нам потрібно дуже серйозно зробити міністерству, міністру "роботу над помилками", подивитися, де були проблеми, та спільно з шахтарями, профспілками прийняти правильні управлінські рішення для того, щоб галузь виходила з кризи. Вона в кризі знаходиться вже десятиріччями. Так далі бути не може.

Гірники ні в чому не винні, вони мають отримати плату за свою роботу. Ми можемо це дотувати через бюджет, але це несправедливо по відношенню до інших професій, я маю на увазі дотувати.

Тому ми маємо знайти механізм для самодостатності роботи. Але зараз, якщо створені борги, треба, Мінфін, Міністерство енергетики та вугільної промисловості, знаходити механізми для того, щоб, з одного боку, погашати борги, а з іншого – не допускати створення нових. Це дуже важливо.

По газу ми йдемо із збільшенням видобутку. Взагалі завдання, яке я ставлю і перед собою, яке можливо виконати, – ми маємо перестати купувати газ за кордоном. Це принципове питання. Якщо ми більше 30 млрд (33 млрд) сьогодні витрачаємо на економіку, на виробництво і на приватне споживання, то ми видобуваємо спільно десь тільки в Україні приблизно 20 млрд, а ще більше 10 млрд імпортується в Україну.

Це означає, що з цінами будуть постійні коливання. Якщо ми самі будемо видобувати, ми самі самостійно будемо встановлювати ціни на газ, і ніхто нам не буде диктувати тут ніяких позицій.

Працюємо по залученню інвестицій до реконструкції і надійності енергопостачання. І залучили зараз 136 млн євро для модернізації по "Укренерго", і по Westinghouse ми працюємо сьогодні в рамках по атомній енергетиці. Це означає, що ми повністю диверсифікуємо і відмовляємося від будь-якої залежності з Російської Федерації.

Енергоефективність. Фонд має запрацювати цьогоріч. Ми вже виділили 930 "теплих кредитів" на 257 млн. – це на ОСББ, і 19 тис. 241 "теплих кредитів" видано на 580 млн населенню.

Ми хочемо запустити Фонд енергоефективності з нашими міжнародними партнерами. Буде дуже міцний інструмент, який дозволить масштабно проводити модернізацію енергетичного сектору. Це теж ми робимо вперше, але це буде дуже ефективно.

Розвиток інфраструктури, звісно, перш за все, – це дороги. Дороги будуються по всіх областях. Знаю, що є ще дуже багато доріг, які треба зробити. Але обсяги вже є безпрецедентними. І в тому числі ми виділили 11 млрд на місцеві дороги, які вже теж робляться. Тобто фактично зараз є можливість організовувати масштабні роботи по всій території України. Хоча, я думаю, що всі розуміють, що до кожної дороги дійти в один рік неможливо. Системний план, який у нас є, ми його будемо виконувати.

Найголовніше, що робити? План у нас є. Кошти є. Вже на відповідну якість будівництва доріг виходимо. Це означає, що треба постійно, рік за роком, це робити, а не шарахатися із сторони в сторону. Це є дуже важливим і ми можемо це забезпечити.

Також ми здали в експлуатацію Бескидський тунель, який значно покращив наше сполучення із країнами Євросоюзу.

Ми передбачили більше 2,8 млрд грн на безпеку на дорогах, які в рамках нових будівельних норм, у рамках нових вимог до безпеки будуть використовуватися для створення таких необхідних інфраструктурних речей, щоб не було загроз життю українських громадян.

Державне управління. Ми проводимо публічні конкурси, відбори. З Уряду 50% міністерств почали внутрішню реформу. Це означає, що вони будуть більш ефективними, управління буде більш якісним. І також ми запрошуємо на роботу в Уряд нові обличчя. Це все відбувається через електронні можливості, через конкурентність, що є теж дуже важливим.

Медична реформа. Треба про це окремо сказати. Ми тільки починаємо її впроваджувати і результати будуть. Вони відкладені. Не може бути так, що сьогодні ми прийняли, а завтра вже буде супер. Ми починаємо, йдемо цим шляхом.

Але що є дуже важливим? Сьогодні 11 млн 840 тис. громадян вже уклали на первинці контракт із своїм особистим лікарем. До цього лікаря вже є вимоги. Він знає, який в нього має бути календар оглядів, що він має виконувати, вже пацієнт це знає. Це означає, що буде абсолютно нова система, новий сервіс, нова якість медичних послуг поки що на первинній ланці. І ми зразу за кожного з цих 12 млн пацієнтів заплатимо кошти конкретному лікарю. Він буде знати, що такого-то клієнта йому заплатили за відповідний набір необхідних досліджень, консультацій, доглядів і т.д.

Ми вже створили Національну службу здоров'я, тому що дуже важливо, щоб між пацієнтом і між закладом був хтось, хто контролює якість і платить за цю якість. Це й є Національна служба здоров'я (контроль якості, вимоги до закладів). Вже 149 закладів в Україні пішли в абсолютно нову систему. Цей процес не спинити, думаю, він буде мати дуже гарний результат.

Також сформовано безоплатний перелік послуг, які мають надаватися на первинній ланці. Це теж є дуже важливим. Раніше ніхто нічого не знав, що треба зробити, а тепер все нормовано. І піде процес, піде нова практика, новий досвід і все стане на свої місця.

По доступних ліках. Ми вже виписали і відшкодували 21 млн 200 тис. безкоштовних рецептів для українців, це люди, які раніше не могли, ми майже мільярд за це заплатили, але можу сказати, що люди не могли дозволити собі придбати ці ліки, страждали від хронічних хвороб, і дуже нерідко просто помирали від того, що вчасно не випили пігулку від підвищеного тиску або не пригамували цукор, і т.д.

Тому ця програма є доволі ефективною, але дуже важливо, що ми зробили далі. Сьогодні вперше за 7 років Україна повністю забезпечена вакцинами для вакцинування дітей. Це відбулося вперше. Тобто це означає, що все по календарю щеплень сьогодні є в наявності для того, щоб зробити дитинці, як це вимагається для її безпеки, відповідні щеплення. І нам треба для цього повертатися, тому що ми бачимо, те, що було упущено 5-7 років, 10 років тому, ми сьогодні маємо епідемії. І ці епідемії не тому, що зараз щось відбулось, а тому, що тоді, коли треба було робити щеплення, його просто не робили. Тому до цього треба ставитися дуже відповідально, і я вважаю, що вже наявність вакцин буде сприяти цьому процесу.

Ще одна річ по забезпеченню ліками. У нас є "Доступні ліки", а є і ліки, які ми закуповуємо для лікарень, через міжнародні закупівлі – там, де ми забезпечуємо реальну економію 40, 50, 90% по ліках. Це те ж саме, як з контрабандою, – ми почали ламати схеми в закупівлях по ліках, думаю, що громадяни можуть бачити, і нас почали зі всіх сторін зажимати, намагатися дискредитувати і т.д. Але те, що ми закуповуємо через міжнародні організації, має високий ступінь довіри, прозорості та ефективності.

А нас спонукають до чого? Повернутися до старих закупівель ліків. Це означає, що, умовно кажучи, з 5-6 млрд, які ми туди витрачаємо, хтось хоче мільярдів два поцупити та покласти собі в кишеню. Я не хочу до цього мати ніякого відношення. Нас спонукають до того, щоб ми почали закривати очі на контрабанду. Це означає, що українські громадяни та бюджет будуть втрачати десятки мільярдів гривень, а хтось їх буде класти собі в кишеню, і хочуть, щоб я закривав на це очі? А як я людям потім в очі буду дивитися? Я ж не співучасник цих всіх злочинів. Тому тут треба дуже чітко формували коаліцію проти брудних рук і брудних схем.

Я навіть зараз сьогодні хочу сказати, що якщо навколо ліків така коаліція вже є, громадськість, я закликаю сьогодні всю громадськість антикорупційну, направляйте свої зусилля на боротьбу з корупцією, розкривайте схеми, причетних осіб, не через закуплених ботів, а щоб і говорили люди, які мають відповідно бездоганну репутацію в Україні. Я маю на увазі, представників громадського сектору, представників бізнесу, не мовчіть.

Я був позавчора на інавгурації президента Ердогана від України, мав таку честь. Підходить до мене підприємець із Туреччини. Він був там теж, на інавгурації, і він має відношення до Торгово-промислової палати Туреччини та України, і говорить мені (він – турок), що "те, що Ви розпочали зараз по боротьбі з контрабандою, дуже позитивно". У нас є виробництво в Україні будівельних матеріалів. У нас почалося зростання виробництва, тому що перекрили контрабандні схеми завезення товарів в Україну.

Це означає, що українські підприємства працюють, люди отримують заробітну плату. Так, ми скасували тіньові схеми. Це теж дуже є важливим елементом і такий зворотний зв'язок, який сьогодні я отримаю від  бізнесу. Люди говорять про те, що ми на правильному шляху. Але давайте всі об'єднуватися. Мені немає чого приховувати. Навпаки, я хочу все відкривати для вас. Це буде ефективно, буде чесно, буде прозоро для України.

Нова українська школа, я про це говорив багато. Багато зусиль Міністерства освіти і науки направлено на те, щоб започаткувати нову українську школу. І 1-4 класи не є виключенням. Але окремо з тим, ми через наші державні  інструменти теж мотивуємо на створення нових місць у дитячих садочках, і до речі, й робочих місць теж для українських вчителів і вихователів.

Нова система управління та фінансування науки. До речі, на минулому уряді ми створили вперше Національний фонд досліджень України. І як ви бачите, в 1,6 рази – це тільки початок, ми розпочинаємо збільшення фінансування відповідно для молодих учених. І також започатковано Національну раду з питань розвитку науки і технологій.

Теж, дуже консервативно, все складно. Але ми все одно дійдемо до істини і знайдемо правильну систему, щоб молоді вчені працювали в Україні, щоб наука розвивалася, щоб ефективність використання коштів у неї була високою. Тому будемо рухатися далі.

Соціальний захист. Ми зробили зараз запланований раніше перерахунок пенсій. Ми виконали обіцянку про перерахунок пенсій 530 тис. Пенсію військовослужбовцям ми перерахували.

Таким чином, середній розмір підвищення становив – плюс 1,5 тис., як я й обіцяв. Це питання було абсолютно чітко виконано. Тому ми будемо далі працювати над тим, щоб країна була багатшою і все, що є в Україні, давати людям. Це є дуже важливим. Пенсіонерам, освітянам, лікарям, робити нову інфраструктуру, модернізувати українські потяги, щоб люди відчули зовсім інше, якісне середовище для власного життя. Це дуже важливо.

Середня пенсія. Розмір середньої пенсії на 1 липня 2018 року становить вже 2 тис. 562 грн, тобто середня пенсія в Україні зросла на 35%. Курс валюти залишається стабільним. Це означає, що фактично підвищення відбулося. Але й цього є недостатньо і, шановні пенсіонери, я це розумію і думаю про це кожного дня.

Для мене важливими є кілька речей.

По-перше, макроекономічна стабільність у країні. Це означає, що нам потрібно працювати з усім глобальним фінансовим світом.

Для мене принципово важливо віддати борги, які накопичили. Майже 50 млрд дол. з 2005 по 2013 рік просто взяли позичили і тепер ми маємо все обслуговувати, ми маємо це віддавати. Якщо вам хтось скаже, що я беру нові борги, це неправда. Ми перекредитовуємося і погашаємо старі борги. Це є правда. Йдеться про те, що на ці борги ми обслуговуємо, платимо відсотки, а ці відсотки – за рахунок державного бюджету. От чому ще більш драматичніше, коли хтось дозволяє в такій складній ситуації для країни красти ці гроші.

Я вже не говорю про те, що маємо якісно забезпечувати українське військо, яке стоїть на передовій. Але будемо працювати далі.

Соціальні програми. На будівництво будинків для дітей-сиріт ми виділили більше 500 млн грн у цьому році. Безпрецедентно!

Також є програма придбання авто для перевезення людей з інвалідністю. Це біля 30 млн, ми їх передамо на регіони і буде спільна служба перевезення людей на візках.

Ми створюємо нові сучасні центри (150 млн направили) спільно з місцевими бюджетами, щоб там, де люди отримують соціальну допомогу, підтримку, беруть участь у соціальних програмах, були нормальні умови, прозорість, відкритість, і прозорі офіси по всій Україні сьогодні створюються.

Захист дітей та підтримка молоді. "Пакунок малюка" при народженні дитини, який ми тут презентували, ми запускаємо з 1 вересня. Зараз усі міністерства над цим працюють.

З 1 січня (ми вже будемо закладати це в бюджет 2019 року) ми запускаємо "Муніципальна няня", коли до трьох років ми будемо сплачувати няні прожитковий мінімум спільно з місцевими бюджетами. Якщо молода родина, мама хоче йти працювати продуктивно і т.д., вона може найняти собі муніципальну няню, і прожитковий мінімум в бюджет заплатить, а далі мама все доплатить, чи батьки доплатять якусь частину для того, щоб зменшити навантаження на сімейний бюджет.

Ініціатива "Чужих дітей не буває". Насправді чужих дітей не буває, і цифри говорять самі за себе. 500 тис. дітей, виходячи з цієї ініціативи, яку курує Міністр юстиції, і став "батьком для всіх дітей", разом з нами, і матері тут теж присутні, ми повернули дітям 1,7 млрд грн. На даний момент вже 1,9 млрд грн. Уявляєте? Це кошти українських дітей, але вони були теж невідомо де. Тепер вони повернулися.

І 120 тис. боржників по цих сумних історіях мають величезні обмеження, по виїзду за кордон, по зброї, по багатьом речам. Тобто фактично ми їх змушуємо повернутися до нормального розуміння людських цінностей, що дуже важливо. Як можливо свою дитинку чи взагалі дитинку чогось полишити? Це питання моралі.

Розвиток культури і мистецтва, українське кіно, що дуже важливо. Ми вже в цьому півріччі допомогли зняти 19 фільмів, український кінематограф набирає обертів. Ми бачимо, що цей процес є дуже популярним сьогодні, і українське кіно демонструє свою гарну якість, і українські таланти, я думаю, знають по всьому світі.

Також ми забезпечили вже початок діяльності українського культурного фонду.

Верховенство права. Тут я ще раз хочу наголосити на тому, що ключовим питанням все-таки є створення Антикорупційного суду. Сподіваюсь, завтра буде проголосована всіма депутатами створення, ця поправка, яка є важлива для забезпечення незалежності самого суду і його ефективності.

Ми далі відкриваємо реєстри, затверджуємо різноманітні програми, які стверджують, в тому числі, і забезпечують правову освіченість серед населення і серед людей, для того, щоб вони правильно користувались своїми правами. Також ми в рамках цього захищаємо український бізнес, який теж потерпає від свавільних рішень різноманітних структур, правоохоронних органів, і будемо це робити далі. Знаєте, я про це думаю, життя змінюється, суспільство змінюється, начебто вже й система управління має змінитися, але все залишилось, як було, так і залишилось. Всі ті, хто давлять на бізнес, якісь контролери, силовики, нехай на мене ніхто не ображається.

Як можна такими ж методами діяти, як діяли "захарченки", "клименки", "пшонки"? Як так можна? В принципі вже треба ж змінити цю всю парадигму. Не можна в тій парадигмі жити. Вже ж і приклади є.

Приклади є того, що це все погано закінчується. Тому тут треба дуже серйозно поважати український бізнес. Якщо він винний – інтелектуально довести вину і нехай платить до бюджету. Але якщо він не винний, треба його захищати з бізнес-підприємцями, з кожним.

З дрібним підприємцем, у якого одне робоче місце, або з великим підприємцем, у якого 10 тис. або 100 тис. робітників, треба говорити "на Ви" і з великою повагою. Це тоді буде демонстрація серйозної поваги до людей справи, які роблять нашу країну сильнішою. Тут є принципова позиція, яку нам ще треба...

Знаєте, ця ідеологія має володіти масами. Масами, я на увазі, в самій владі. Тому що на словах усі в принципі щось люблять, але тут поговорили, а тут пішли далі займатися тим, чим займалися в старі часи.

Ми підтримуємо створення ДБР. Як тільки буде проголосована поправка, ми відразу жорстко переходимо до календарного графіку допомоги створення Антикорупційного суду. Наша частина тільки організаційна: приміщення, забезпечення. Ми це зробимо швидко. Далі буде процедура відбору. Я надіюся на те, що там усе буде теж без жодних проблем.

Українське військо, перед яким ми всі з вами в боргу, і це є принципово важливим. Знову ж таки, повертаюся, чому я борюся за бюджет? Тому, що нам потрібні кошти для того, щоб Україна була сильною. І кошти можна заробити, а можна позичити. Я за те, щоб заробляли кошти в бюджет. Для того, щоб заробляти кошти в бюджет, треба зруйнувати всі схеми і бути чесними. І я до цього всіх закликаю.

Ми збільшили фінансування на 25% Міноборони. Поставлено 920 нових зразків озброєння та техніки. У 2018 році на військову службу за контрактом прийнято 14,6 тис. осіб і нарощено оперативний резерв відповідний українського війська.

Що стосується забезпечення новими зразками озброєння і техніки. Я постійно чую про те, що є невдоволеність закритістю роботи "Укроборонпрому". І я все зроблю для того, щоб зробити відкритість цієї роботи "Укроборонпрому" тими нормативними документами і параметрами, які може зробити Уряд. І ми над цим думаємо, працюємо для того, щоб система, яка є відкрита, прозорою – це означатиме, що там немає корупції. А якщо є корупція, треба буде тоді з цим питанням серйозно розбиратися. Тому ми теж будемо цим питанням займатися. Думаю, що нам буде не менш цікаво, ніж з ліками або контрабандою.

Забезпечення військовослужбовців, ветеранів АТО. Дещо збільшено забезпечення військовослужбовців на 10%, але зараз будуються 184 казарми з нормальними умовами для 23 тис. українських військовослужбовців. Кожен військовослужбовець має жити в нормальних умовах, мати гарний мундир і форму, гарне харчування і матеріальне забезпечення, серйозні захист і зброю. Я хочу сказати, що для нас найвищою цінністю в українському війську має бути солдат. Не зброя, не танк, а солдат. Ми в нього маємо інвестувати все, що необхідно, щоб людина була тренована, забезпечена, перебувала в нормальних, комфортних умовах і навчена воювати в будь-яких умовах – складних і т.д. От наше завдання, яке ми маємо ставити в своїй стратегії.

Гроші для сімей загиблих воїнів АТО – це більше 325 млн. Ми не йдемо цими історіями, як раніше, що хтось комусь щось будує. Кошти – людям, люди самі придбають собі житло. Це буде дешевше, ефективніше та якісніше.

Те саме ми зробили для воїнів-інтернаціоналістів. Там теж, по-моєму, 200 млн, які будуть направлені на забезпечення житлом. Тобто в сумі по двох програмах 500 млн, наскільки я пам’ятаю.

Окрема тема – український Донбас. Я провів на минулому тижні нараду. В цьому році ми направляємо туди 12 млрд грн на різноманітні програми. Але мені здається, що до цього підійшли дуже механічно, кількістю об'єктів і кількістю проектів. Моє питання єдине: я хочу, щоб мислили не кількістю об'єктів, проектів, а категоріями того, що побудова того чи іншого об'єкта дасть в якості життя українським громадянам на Донбасі. От в чому питання, тобто які проекти треба будувати. Можливо, там є питання води, яке треба вирішити, а не вирішувати питання, умовно кажучи, посадки дерев. Тобто має бути пріоритизація, виходячи з інтересів якості життя людей.

Тому ми зараз ще раз інспектуємо кожен проект. І найголовніше – на нього треба дивитися, на кожен проект, очима тих людей, хто живе сьогодні на Донбасі, тому що вони живуть у складних, надскладних умовах і потребують особливої уваги, поваги і особливого підходу. Тому зараз ми цим питанням опікуємося, щоб підвищити ефективність використання цих ресурсів, прозорість використання, щоб на Донбасі були нормальні дороги, щоб на Донбасі були школи, садочки, щоб на Донбасі були нормальні амбулаторії. Це все треба створювати.

І це немаленькі гроші – 12 млрд, які ми можемо направити. Але треба, щоб ці кошти прийшли до адресата. Тому ми зараз цим питанням опікуємося. Я думаю, що ми дуже чітко спільно з державними органами влади, муніципалітетами зможемо відбудовувати нормальну належну інфраструктуру в тих умовах, які сьогодні, на превеликий жаль, нам створила Росія.

Зрозуміло, що наша консолідація зусиль направлена на об'єднання з усім демократичним світом щодо деокупації Донбасу і деокупації відповідно нашого Криму. І я думаю, що це фото є дуже красномовним, коли дитина тримає такий малюнок "Ні війні". Це питання миру, безпеки, благополуччя – ось питання пріоритету роботи моєї, як Прем'єр-міністра, нашого Уряду. І надіюся на те, щоб усе ж таки наша світла сторона переможе в будь-яких протистояннях, метою яких є... Для мене є боротьба тільки за єдине – за благополуччя України і українців. Тут ми маємо бути об’єднані та рухатися тільки вперед.

Шановні колеги, це звіт за шість місяців. Уточнення в цифрах по макроекономічних показниках будуть уже оприлюднені самою Державною службою статистики України.

А в цілому хочу подякувати всім, колеги, за роботу. Наступне півріччя буде не менш напруженим, можливо, більш напруженим. Багато є питань фінансової стабільності, які не всі від нас із вами залежать. Але я точно знаю, що в нас є достатньо можливостей для того, щоб врегулювати ситуацію і забезпечити ту сталість: зменшення інфляції; збільшення доходів; збільшення кількості робочих місць; збільшення кількості і якості міжнародної торгівлі. У нас експорт сьогодні зростає. Тобто в нас є  величезні якісні гарні перспективи, над якими ми маємо з вами концентруватися.

Дякую всім і пропоную перейти до розгляду порядку денного.

Джерело: Урядовий портал